Asekuracja zboża przed chorobami

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
Asekuracja zboża przed chorobami

Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ wyłącznie w ten sposób możemy mieć szansę ochronić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - sprawdzone działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest wielokrotnie o wiele bardziej efektywne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

fungicyd terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w gruncie rzeczy gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicydy zbożowe. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej wytrzymałości bądź też tolerancji na koronne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 3


noavatar.png
Wnuk 2019-10-29

Wcześniej niezupełnie rok po ożenku zostawili papami kusicielskiej córuni, tudzież po dwóch latach podrostka.

noavatar.png
Bulik 2020-01-18

Wprzódy prawie rok po ożenku dociągnęli staruszkami efektownej córki, zaś po dwóch latkach podrostka.

noavatar.png
Rosół 2020-02-02

Nuże niespełna rok po ożenku dociągnęli rodzicami estetycznej córuni, i po dwóch latkach młodzika.

Top